Ortopedia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją schorzeń i urazów układu ruchu. Podejmuje decyzje dotyczące najlepszego sposobu leczenia dla danego pacjenta, korzystając zarówno z terapii medycznej, jak i chirurgicznej, aby pomóc im w powrocie do pełnej sprawności.
Ortopeda prowadzi leczenie zachowawcze oraz operacyjne wielu schorzeń. Do najczęstszych z nich można zaliczyć:
- chorobę zwyrodnieniową stawów – między innymi wstawia się protezę stawu biodrowego czy kolanowego,
- haluksy — są to bolesne i nieestetyczne narośla kostne na dużym palcu u stopy,
- złamania — terapia polega na nastawieniu złamania, ale również na operacyjnym zespoleniu kości,
- płaskostopie — lekarz wdraża specjalny plan ćwiczeń korekcyjnych,
- skrzywienie kręgosłupa — kuracja wymaga wykonywania odpowiednich ćwiczeń, leczenie wspomaga się gorsetem, a w skrajnych przypadkach trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny,
- dysplazje stawowe — nieleczone mogą prowadzić do niepełnosprawności o znacznym stopniu,
- zwichnięcia i skręcenia stawów,
- stany powypadkowe.
Wizyta u ortopedy wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjenci powinni zabrać ze sobą:
- dokumentację medyczną — wyniki badań diagnostycznych,
- wypisy ze szpitala, dotychczasowe opinie lekarzy i diagnostów
- listę przyjmowanych leków, notes z zapisanymi chorobami współistniejącymi.
Wszystko to pozwala na szybkie zapoznanie się z historią danego schorzenia, prowadzonym do tej pory leczeniem i zmianami, które są widoczne poprzez porównanie wcześniejszych oraz aktualnych badań obrazowych. Bez znaczenia, kiedy zostały one przeprowadzone i tak warto je przy sobie mieć podczas konsultacji u ortopedy.
Specjalista może zlecić ponowne udanie się na RTG, morfologię lub inne testy laboratoryjne. Natomiast dzięki spisaniu wszystkich chorób współistniejących zwiększa się szanse na postawienie trafnej diagnozy przez lekarza. Ponadto lista przyjmowanych leków jest cenną informacją o obecności danej jednostki chorobowej, a także wskazówką do podjęcia dalszego leczenia.
To bardzo ważne, aby lekarz w przypadku podjęcia terapii farmakologicznej wiedział, jakie środki przyjmuje pacjent. Taka informacja pomoże wyeliminować ewentualne niepożądane skutki, które wynikają z łączenia niektórych substancji leczniczych. Co więcej, pewne grupy leków są przeciwwskazaniem do wykonania niektórych zabiegów rehabilitacyjnych.