Pielęgnacja włosów blond czyli jak dbać o włosy będąc blondynką?

Nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja włosów blond jest niezwykle absorbująca i wymagająca. Musimy zadbać o dodatkowe zabiegi regenerujące/wzmacniające oraz ograniczenie ewentualnych zniszczeń. Wszakże, blond włosy podatne są na wszelkiego rodzaju silne detergenty oraz złe warunki atmosferyczne.

Kosmetyczka blondynki, czyli kilka słów o kosmetykach do pielęgnacji włosów

Absorbująca, wymagająca pielęgnacja włosów wiąże się także z dużą ilością kosmetyków w tzw. kosmetyczce. Blondynka powinna posiadać:

  • dwa rodzaje szamponów (delikatny do codziennej pielęgnacji i silniejszy do pielęgnacji raz w tygodniu)
  • naturalne olejki (tylko i wyłącznie o naturalnej barwie, inne mogą powodować przebarwienia)
  • maseczki (o działaniu regenerującym, wzmacniającym oraz nawilżającym)
  • odżywki do włosów (w zależności od genotypu włosów oraz ich kondycji)

Ponadto, Panie o włosach w kolorze blondu muszą zaopatrzyć się także w suplementy diety – np. biotynę i/lub kompleksy witaminowo-mineralne.

Pielęgnacja włosów blond, a stan włosów

Oczywistym jest to, że realizacja zabiegów pielęgnacyjnych (ich częstotliwość oraz forma) uzależniona jest głównie od kondycji włosów. Im jest ona gorsza, tym częściej należy sięgać po odżywki, olejki oraz maski. Warto jednak mieć na uwadze, że im częściej realizujemy tego typu zabiegi, tym lepszej jakości muszą być wspomniane kosmetyki. Wynika to faktu, iż w produktach z „niższej półki” znajduje się wiele tańszych zamienników, których nadużywanie może mieć odwrotne skutki od tych oczekiwanych.

Czego nie możesz rozbić ze swoimi włosami?

To, czego nie wolno jest równie ważne. Blondynki są zmuszone do ograniczenia wszelakich procesów stylizujących, a konkretniej:

  • Mocne upięcia włosów (powodują wypadanie włosów)
  • Stylizacja przy wykorzystaniu środków chemicznych (lakiery, pianki i podobne0
  • Stylizacja przy wykorzystaniu lokówek, prostownic

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż włosy blond są zdecydowanie słabsze, a ich struktura bardzo szybko poddaje się degradacji.

Jak pielęgnować włosy w domu?

Nie musisz korzystać z salonów fryzjersko-kosmetycznych, aby Twoje włosy były zdrowe i zadbane. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne możesz wykonać w domu.

Pielęgnacja włosów w domu – zapobiegaj zniszczeniom

Pierwszą, kluczową kwestią w pielęgnacji włosów jest odpowiednie zabezpieczanie przed szkodliwymi warunkami. Negatywny wpływ na włosy mają:

Urządzenia elektryczne emitujące ciepło – suszarki, lokówki, prostownice to narzędzia, które przyczyniają się do niszczenia włosów. Mimo, że dają świetne rezultaty i pozwalają na ładne kreacje, to ich użytkowanie należy ograniczyć do minimum.

Nieodpowiedni dobór kosmetyków do higieny – rynek szamponów do włosów jest bardzo bogaty. Znajdują się tam różnego rodzaju kosmetyki o różnych właściwościach. Należy bezwzględnie unikać silnych detergentów w codziennej pielęgnacji. Szampony muszą być delikatne.

Słońce, silny wiatr – warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na włosy. Szczególnych zniszczeń może narobić słońce oraz wiatr. Ponadto, włosy należy chronić przed kwaśnymi deszczami i smogiem.

Włosy można pielęgnować w różny sposób, stosując: płukanki, maseczki oraz napary. Wykorzystując domowe receptury można kompleksowo odżywić, zregenerować, nawilżyć. Poniżej prezentujemy maseczki:

Maseczka miodowa:

Działa odżywiająco, odświeżająco i oczyszczająco. Właściwości miodu są doceniane również przez producentów kosmetyków (znajduje się w składzie zarówno odżywek, jak i szamponów do włosów).

Wystarczy rozprowadzić miód na głowie i przykryć czepkiem fryzjerskim. Pozostawić na dwadzieścia minut, a następnie umyć delikatnym szamponem.

Maseczka źółtkowo-oliwkowa:

Działa odżywiająco, regenerująco, nawilżająco. Bogactwo mineralne jajek i właściwości oliwy z oliwek czynią tę maseczkę niezwykle skuteczną.

Wystarczy wymieszać oliwę z oliwek i żółtka jajek. Przygotowaną masę należy dokładnie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Pozostawic na kwadrans, a następnie umyć delikatnym szamponem. Maseczkę można stosować 2-3 razy w tygodniu.