Ze względu na zwiększenie częstości zachorowania na czerniaka skóry poszukiwano sposobu diagnostyki wczesnych postaci tego nowotworu, co pozwoliłoby na usunięcie, a tym samym całkowite wyleczenie pacjenta. Postęp w diagnostyce przedoperacyjnej dokonał się dzięki wprowadzeniu dermatoskopii. Badanie to wykonywane jest przy użyciu przenośnego, specjalnie skonstruowanego mikroskopu, dzięki któremu zmiany skórne można oglądać w powiększeniu 10-60x, a dzięki wprowadzeniu videodermatoskopii nawet 100x. Znacznie zwiększyło to dokładność oceny i diagnostyki znamion barwnikowych, a także rozróżnienie ich od innych, podobnie wyglądających zmian skórnych. Badanie to nie jest bolesne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania pacjenta.
Jest to badanie wspomagające w diagnostyce chorób włosów i przyczyn łysienia. Polega ono na obejrzeniu skóry głowy trichoskopem w kilku miejscach i ocenie stanu skóry głowy i budowy mieszków i łodyg włosów.
Przeprowadzenie tego badania wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent przez 3 dni poprzedzające badanie nie powinien myć włosów, ani używać żeli, pianek, lakierów i innych kosmetyków. Osoby z farbowanymi włosami powinny mieć przynajmniej 1 cm odrostu.
Badanie histopatologiczne jest to badanie mikroskopowe materiału tkankowego pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego. Dziedzina nauki zajmująca się charakteryzowaniem mikroskopowych zmian zachodzących w chorych tkankach to histopatologia.
Badanie histopatologiczne ma zastosowanie w rozpoznawaniu zmian chorobowych w tkankach chorego (np. nowotworowych, zapalnych czy zwyrodnieniowych), w monitorowaniu postępu leczenia. Badanie takie przeprowadza lekarz patomorfolog i na jego podstawie stawia rozpoznanie histopatologiczne. Przedmiotem badania histopatologicznego jest poddany obróbce histologicznejmateriał biologiczny, pobrany od osoby badanej metodami biopsji lub wymazu.