• UMÓW SIĘ: +48 884 877 779, +48 793 73 76 76, klinika@deamed.pl
  • Chcesz umówić się na zabieg?

    Zadzwoń do nas aby umówić dogodny termin +48 884 877 779

Usuwanie zmian skórnych

Nawet niewielkie brodawki czy włókniaki na skórze mogą być dużym problemem. Bardzo wielu zmian skórnych tego typu na twarzy nie da się zakryć makijażem, szczególnie jeśli są wypukłe albo mają intensywny kolor. Ich występowanie na twarzy wygląda często nieestetycznie. Nawet niewielka zmiana – brodawka czy włókniak, może powodować obniżoną samoocenę przez co mamy problemy z pewnością siebie. Na szczęście narośle nie są na zawsze – można je bezpiecznie usunąć dzięki możliwościom laseroterapii.

Zmiany skórne występują również na ciele. Powinniśmy je usunąć ze względów bezpieczeństwa. Gdy włókniaki rosną w okolicy szyi, ramion, pod biustem czy na łopatkach jest ryzyko naruszenia ich przez noszoną biżuterię, ubranie czy biustonosz. Należy pamiętać, że zmian skórnych nie powinno się podrażniać, ponieważ często zwiększamy wtedy na ryzyko rozprzestrzenienia się problemu.

Jak więc bezpiecznie usunąć niechciane włókniaki, naczyniaki rubinowe, brodawki i znamiona?

Powinniśmy udać się do specjalisty dermatologa, który oceni jaki charakter mają zmiany i dopasuje odpowiednią metodę usuwania zmian skórnych.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Kliniki DEAMED?

Jako specjaliści rozumiemy potrzebę posiadania pięknej, gładkiej skóry. W Klinice DEAMED usuwanie zmian skórnych przeprowadzane jest przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, aby pomóc Ci pozbyć się różnego rodzaju niedoskonałości skóry, jak pieprzyki, znamiona, brodawki, włókniaki czy narośla.

 

Znamiona skórne na twarzy i innych częściach ciała, które są usuwane:

  • włókniaki – pojawiają się zazwyczaj u osób starszych i mogą występować na brzuchu, szyi i karku. Przyjmują postać pojedynczych guzków o wielkości od 2 mm do 1 cm. Mogą mieć cielisty bądź brunatny kolor.
  • brodawki łojotokowe – łagodna zmiana naskórka, uważana za najczęściej spotykaną zmianę nowotworową. Charakteryzuje się okrągłymi, grudkowymi i wypukłymi naroślami. Na wierzchu obecne są zagłębienia, w których znajduje się sebum oraz zrogowaciały naskórek, przez co brodawki w dotyku są chropowate. Na początku brodawki mają wielkość kilku milimetrów i przybierają barwę jasnobrązową lub cielistą. Następnie powstają zmiany koloru skóry, żółtawe lub brunatne, które są dobrze odgraniczone od otoczenia.
  • znamiona barwnikowe (pieprzyki) – znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, są zmianami skórnymi obecnymi na ciele każdego człowieka. Mogą występować w różnych odcieniach – od praktycznie niezauważalnych na jasnej skórze, przez czerwone i brązowe, aż po całkiem czarne. Barwa zależy od zawartej w nich liczby komórek barwników skóry.
  • znamiona skórne,
  • kaszaki – zmiana skórna nazywana również cystą naskórkową bądź torbielą łojową. Przyjmuje postać łagodnych guzków o charakterze torbieli, wypełnionych masami rogowymi oraz łojowymi z zawartością elementów mieszków włosowych. Kaszaki zwykle rosną powoli i nie są bolesne. W przypadku torbieli o większych rozmiarach zaleca się leczenie chirurgiczne. Usuwanie zmian skórnych tego rodzaju wymaga nacięcia skalpelem bądź usunięcia w całości.
  • tłuszczaki – zbudowane są z tkanki tłuszczowej, więc są zwykle miękkie w dotyku i nie bolesne. Mogą jednak uciskać nerwy, co powoduje dyskomfort. Rozrost tłuszczaków następuje powoli. Osiągają wielkość od kilku do nawet kilkunastu centymetrów średnicy.
  • nowotwory skóry: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy,
  • inne.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty?

Wszystkie nietypowe i niepokojące znamiona skórne, które pojawiają się na powierzchni ciała powinny być skontrolowane przez dermatologa, który zdecyduje o ewentualnej konieczności ich usunięcia lub zbadania. Wynika to z zagrożenia nowotworami, które rozwijają się ze zmian tego rodzaju.Powinno się również usuwać znamiona, które krwawią, swędzą lub są zlokalizowane w miejscach narażonych na otarcia.

Nasi dermatolodzy dokonują oceny zmian skórnych na podstawie badań dermoskopowych lub wideodermoskopowych. Następnie ustalają, czy określona zmiana jest łagodna i można ją usnąć za pomocą elektrokoagulacji, czy też warto wykonać usuwanie zmian skórnych laserem.

W razie wątpliwości pobierany jest wycinek skóry do badań lub zlecane chirurgiczne usunięcie zmian skórnych i badanie histopatologiczne.

Laserowe usunięcie zmian skórnych

Do usuwania zmian skórnych laserem dermatolog kwalifikuje zmiany na podstawie ich wyglądu oraz badania dermatoskopowego lub wideodermoskopowego. Podawane jest znieczulenie miejscowe, po którym przystępuje się do usunięcia zmiany laserem. Zastosowanie laseroterapii sprawia, że rany nie krwawią. W niektórych przypadkach wycięte tkanki wysyłane są do badania histopatologicznego w celu dokładniejszej analizy.

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych

Zmiany skórne zakwalifikowane do zabiegu chirurgicznego są usuwane w całości w znieczuleniu miejscowym, a materiał zazwyczaj przekazywany do badania histopatologicznego. Następnie zakłada się szwy, które ściągniemy po 7-14 dniach od zabiegu. Wtedy też ocenia się efekty zabiegu. Po zagojeniu się rany można rozpocząć stosowanie preparatów i zabiegów działających na powstałą bliznę. Po zabiegu może pozostać mało widoczna blizna, którą warto skorygować za pomocą lasera.

Takimi zabiegami zajmuje się u nas chirurg Witold Chudzik lub dermatochirurg Anna Kułakowska. 

Przed zabiegiem

Podczas wstępnej konsultacji specjalista dermatolog oceni rodzaj zmiany skórnej i zaproponuje odpowiednią metodę jej usunięcia. Zmiany zakwalifikowane do niechirurgicznego zabiegu zwykle usuwamy podczas pierwszej wizyty. W przypadku licznych zmian koniecznym może się okazać rozłożenie zabiegu na dwie sesje – termin ustalimy indywidualnie.

Zmiany zakwalifikowane do zabiegu chirurgicznego będą usunięte przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Lekarz założy na ranę szwy, które ściągniemy po 7-14 dniach od zabiegu. Wycinek skóry skierujemy na badanie histopatologiczne w celu potwierdzenia diagnozy.

Okres oczekiwania na wynik badania histopatologicznego wynosi od 2 do 4 tygodni.

Wskazania do zabiegu:

  • podejrzane zmiany, które mogą mieć charakter nowotworowy,
  • niepokojące zmiany, które krwawią lub swędzą,
  • znamiona zlokalizowane w miejscach narażonych na otarcia.

Po zabiegu:

Bez względu na zastosowaną metodę zalecamy pielęgnację miejsca pozabiegowego by nie dopuścić do nadkażenia. Dokładne instrukcje otrzymasz od lekarza zabiegowego.

Dokładamy starań, by po zabiegu pozostał jak najmniejszy ślad. Efekt finalny zależy w dużej mierze od indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry.

Przeciwskazania do zabiegu:

    • aktywne zmiany bakteryjne lub wirusowe skóry,
    • stosowanie niektórych leków,
    • zaburzenia krzepnięcia krwi,
    • epilepsja,
    • cukrzyca,
    • rozrusznik serca,
    • ciąża.

Zadzwoń do nas aby się umówić +48 884 877 779