Endermologia jest mechanicznym masażem podciśnieniowym, który oddziałuje bezpośrednio na tkankę łączną. Połączenie masażu z podciśnieniem sprawia, że uaktywnia się metabolizm tkanki tłuszczowej, prowadząc jednocześnie do stymulowania produkcji włókien kolagenowych. Zabieg ten może być wykonywany w obrębie ciała z wyjątkiem piersi.
Endermologia to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji cellulitu, rozstępów oraz modelowania sylwetki będąca alternatywą dla inwazyjnych zabiegów wyszczuplających. Jest to zaawansowany masaż próżniowy wykonywany za pomocą dwóch elektronicznie sterowanych rolek, które aktywnie oddziałują na skórę właściwą oraz tkankę łączną umożliwiając tym samym:
- aktywizację fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę
- skuteczne rozbijanie złogów tłuszczowych
- przyspieszenie naturalnych procesów metabolizmu tkanki tłuszczowej
- stymulację partii ciała „opornych” na stosowanie diety oraz ćwiczenia fizyczne
- naturalny drenaż limfatyczny, czyli przyspieszenie obiegu wody oraz szybsze usuwanie płynów i toksyn z organizmu
- usprawnienie krążenia krwi i limfy
Wskazaniem do wykonania endermologii jest przede wszystkim chęć poprawy wyglądu ciała. Zabieg ten może znacząco wpłynąć na proces powstawania cellulitu, hamując go ale głównym jego zadaniem jest redukcja już istniejącego cellulitu. Podczas zabiegu skóra jest dotleniona, a krążenie znacznie przyspiesza. Masaż pobudza również skórę do odnowy biologicznej. Metabolizm zostaje natomiast przyspieszony, co pomaga znacznie szybciej eliminować tłuszcz oraz toksyny z organizmu. Co ważne, zabieg endermologii pozytywnie wpływa na cellulit w każdej formie jego zaawansowania.
Zabieg endermologii na ciało jest również wskazany do wykonywania w celu:
- wyszczuplenia, wymodelowania sylwetki
- ujędrnienie skóry po odchudzaniu lub po ciąży
- poprawa napięcia skóry wraz z wiekiem
Zabieg ten jest bardzo często zalecany osobom, które decydują się na liposukcję. Endermologia pomaga bowiem zmiękczyć tkankę oraz naturalnie stymuluje proces usuwania komórek tłuszczowych z organizmu. Również po zabiegu odsysania wskazane jest wykonanie serii zabiegów endermologii.
Endermologia niesie za sobą również szereg innych korzyści dla organizmu. Dlatego masaż podciśnieniowy warto stosować w przypadku zmagania się z takimi problemami jak:
- wady postawy
- nerwobóle
- blizny
- skłonność do gromadzenia się wody w organizmie
- zaburzenia przemiany materii
- zaburzenia krążenia żylno-limfatycznego
- rehabilitacja po kontuzjach i urazach
Aby zabieg mógł zostać odpowiednio przeprowadzony, pacjent musi ubrać się specjalnie do tego przeznaczony kombinezon (endermowear). Zapewnia on przede wszystkim komfort pacjentowi, ale chroni również jego skórę przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Umożliwia on również wykorzystanie optymalnej mocy zabiegu oraz na wykonywanie płynnych ruchów przez kosmetologa.
Podczas zabiegu dwie rolki sterowane elektronicznie, które są umieszczone w hermetycznej komorze, oddziałują na ciało w połączeniu z ciśnieniem. Dzięki podciśnieniu tworzy się fałda skórna, która się zwija przy pomocy pierwszej rolki, a rozwija poprzez drugą. Rolki poruszają sięw głowicy nie tylko ruchem obrotowym, ale również względem siebie. To pomaga w osiągnięciu pełnej mobilizacji tkanki. Zabieg jest uzupełniany rytmicznym bądź też ciągłym podciśnieniemw zależności od tego, jaki został wybrany program.
Technologia endermologii na ciało pozwala na pracę w kilku programach zabiegowych obejmujących:
- androidalny typ sylwetki
- zabiegi wyszczuplające
- zabiegi antycellulitowe
- gynoidalny typ sylwetki
- drenaż limfatyczny na cellulit wodny
- endermodrenaż na lekkie nogi