Jest to zabieg terapeutyczny polegający na wstrzykiwaniu substancji leczniczych w miejsca, które wymagają specjalnego traktowania. Zabieg polega na ostrzykiwaniu z użyciem bardzo cienkiej igły wybranych obszarów skóry. Jest to metoda uniwersalna wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń. Rodzaj preparatu, którego używa się do zabiegu wybiera się stosownie do problemu. Zabiegi może wykonywać jedynie lekarz.
W związku z upływem czasu oraz narażeniem na czynniki środowiskowe (promieniowanie słoneczne, wiatr, mróz, palenie papierosów, stres) w skórze ubywa kwasu hialuronowego oraz dochodzi do degradacji włókien sprężystych i kolagenowych. Powoduje to w efekcie wiotczenie skóry i pojawianie się zmarszczek. Aby zahamować ten proces stosuje się zabiegi mezoterapii z użyciem preparatów zawierających kwas hialuronowy z dodatkiem witamin, aminokwasów, koenzymów.
Kwas hialuronowy chłonie wodę, co daje efekt nawilżenia skóry oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i endogennego kwasu hialuronowego.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, w miejscach wstrzyknięć widoczne są małe grudki oraz mogą pojawić się małe siniaki. Zmiany te ustępują po 6-72 godzinach zależnie od użytego preparatu. Docelowe rezultaty zabiegów to poprawa nawilżenia i jędrności skóry, poprawa metabolizmu skóry, stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, lepsze ukrwienie tkanek poprzez poprawę mikrokrążenia, hamowanie wytwarzania wolnych rodników, lepsze odżywienie skóry, rozjaśnienie skóry, poprawę jej gęstości i likwidację drobnych zmarszczek. Dzięki czemu skóra odzyskuje zdrowszy, wypoczęty wygląd.