• UMÓW SIĘ: +48 884 877 779, +48 793 73 76 76, klinika@deamed.pl
 • Chcesz umówić się na zabieg?

  Zadzwoń do nas aby umówić dogodny termin +48 884 877 779

Toksyna botulinowa - Bezpieczna i skuteczna redukcja zmarszczek

Na czym polega zabieg toksyną botulinową?

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A jest białkiem toksyny, którą wytwarzają bakterie Clostridum botulinum. Podany domięśniowo lub podskórnie botoks prowadzi do blokady przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, co powoduje rozluźnienie poszczególnych mięśni. W rezultacie mięśnie przechodzą w stan ″uśpienia″ na okres od sześciu do dziewięciu miesięcy. Zostają zablokowane reakcje mimiczne w danym obszarze twarzy, co sprawia, że skóra jest wygładzona, a twarz wygląda na wypoczętą i pogodną.

Toksyna botulinowa jest zaliczana do leków, czyli substancji bezpiecznych przebadanych w licznych testach klinicznych. Botoks z powodzeniem stosuje się od wielu lat w dermatologii i neurologii w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, m.in. zeza, nadpotliwości czy bruksizmu (zgrzytania zębami).  W 2002 roku FDA U.S. Food and Drug Administration dopuściła toksynę botulinową typu A (Allergan) do leczenia zmarszczek między brwiami. Od tego czasu, ten unikalny preparat zyskał szerokie zastosowanie w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie. Iniekcje podskórne z botoksu stosuje się głównie w dermatologii do niwelowania zmarszczek mimicznych występujących na różnych partiach twarzy.

Jakie jest działanie toksyny botulinowej?

Botoks podaje się w niewielkich, ściśle odmierzonych dawkach podskórnie lub domięśniowo. Toksyna tymczasowo blokuje przesyłanie impulsów nerwowych wywołujących skurcze mięśni twarzy w miejscu podania. W rezultacie mięśnie rozluźniają się, a istniejące zmarszczki mimiczne wygładzają.

Czas działania botoksu na mięśnie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, miejsca podania i ilości wstrzykniętego preparatu. Średnio trwa to od 6 miesięcy do nawet 9 miesięcy. Blokada przewodnictwa nerwowego w miejscu iniekcji jest, więc procesem całkowicie odwracalnym. Co ważne, toksyna botulinowa działa jedynie w miejscu wstrzyknięcia, co oznacza, że pozostałe mięśnie twarzy pracują normalnie.

Z czasem działanie botoksu słabnie, a mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych, znów zaczynają się kurczyć. Jeśli wciąż będziemy w ten sam sposób marszczyć czoło, nos czy kąciki oczu, to niechciane linie na twarzy znów się pojawią. Dlatego, wiele osób decyduje się na ponowną iniekcję botoksu powstrzymując proces powstawania zmarszczek w okolicach oczu, ust czy na czole.

W Klinice Deamed dr n.med. Maria Agnieszka Zegadło – Mylik wykonuje od 2005 r. z powodzeniem stosujemy botox do zniwelowania zmarszczek mimicznych i wygładzenia skóry twarzy. O zadowoleniu naszych Pacjentów z przebiegu oraz efektów zabiegu świadczy fakt, że wielu z nich powraca, aby powtórzyć iniekcje i wciąż cieszyć się odmłodzoną twarzą.

Toksyna botulinowa na zmarszczki mimiczne

U wszystkich ludzi na pewnym etapie życia pojawiają się zmarszczki mimiczne (zwane również dynamicznymi) na twarzy i szyi. Są naturalną konsekwencją marszczenia czoła, robienia min czy śmiania się. Nawykowo marszczymy twarz, aktywując wciąż te same mięśnie twarzy.

Rozmieszczenie i głębokość tego rodzaju zmarszczek zależy od unikalnej dla każdego mimiki twarzy. Niektórzy otwierając szerzej oczy bezwiednie marszczą czoło, a inni uśmiechają się szeroko powodując marszczenie się okolic oczu (tzw. kurze łapki). U wielu osób pojawiają się także głębokie bruzdy – tzw. lwia zmarszczka pomiędzy brwiami oraz bruzdy nosowo-wargowe.

Niestety, wraz z wiekiem zmarszczki mimiczne ulegają pogłębieniu przekształcając się w stale widoczne zmarszczki i bruzdy na twarzy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam właśnie botox. Preparat botoks – Allergan aplikuje się w miejsca, gdzie tworzą się wyraźne zmarszczki mimiczne. Najczęściej dotyczy to obszarów w okolicach oczu (tzw. kurze łapki), bruzdy pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka), zmarszczek wargi górnej, a także zmarszczek poprzecznych na czole, brodzie oraz szyi.

Odmładzanie twarzy za pomocą toksyny botulinowej

Zabiegi botoksu w klinice medycyny estetycznej są rekomendowane osobom dorosłym, którym nie podobają się zmarszczki mimiczne widoczne na ich twarzy czy szyi. Dzięki iniekcjom z toksyny botulinowej – Allergan niemal każdy (zobacz – Przeciwskazania) może odzyskać gładką i świeżą cerę. Wstrzyknięcie preparatu w problematyczne partie twarzy i szyi powoduje, że twarz wygląda młodziej, sprawia wrażenie wypoczętej i pogodnej. W miejsca, gdzie jeszcze niedawno widniały wyraźne zmarszczki i bruzdy, skóra jest naturalnie napięta i wygładzona. Co ważne, zabiegi botoksem należą do bezpiecznych terapii przeciwzmarszczkowych stosowanych w medycynie estetycznej i dermatologii.

Jeśli borykasz się z problemem zmarszczek mimicznych i chciałabyś wiedzieć jakie będą efekty po zastosowaniu botoxu, to zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu ?

W Klinice Deamed pacjenci rozważający zabieg odmładzający z wykorzystaniem botoksu odbywają konsultację z lekarzem dermatologiem. W trakcie konsultacji dermatolog ocenia stan skóry pacjenta, wyjaśnia wątpliwości, a także omawia przebieg zabiegu i rezultaty, jakich pacjent może się spodziewać.

Przed zabiegiem lekarz może zaaplikować krem znieczulający na skórę. Dzięki temu, wstrzyknięcie botoksu jest niemal bezbolesne. Następnie, dermatolog podaje je domięśniowo za pomocą ultra cienkiej igły precyzyjnie odmierzoną dawkę botuliny typu A w odpowiednie miejsce na twarzy lub szyi pacjenta.

Zabieg trwa zaledwie ok. 20 minut i jest zaliczany do zabiegów mało inwazyjnych. Oznacza to, że po zabiegu z użyciem botoksu pacjent może powrócić do czynności dnia codziennego bez konieczności rekonwalescencji. Po upływie 6 – 8 miesięcy zabieg botuliną można powtórzyć, aby podtrzymać pozytywne rezultaty przeciwzmarszczkowe.

Dla kogo zabiegi botoksem?

Zabiegi z użyciem preparatu botoks są idealne dla osób, które czują dyskomfort widząc swoją twarz naznaczoną zmarszczkami mimicznymi i bruzdami. Odmładzanie twarzy poprzez niwelowanie tzw. kurzych łapek w okolicach oczu, czy głębokich bruzd nosowo-wargowychjest skuteczne u każdej dorosłej osoby, bez względu na jej wiek. Istnieje niewiele przeciwskazań (zobacz – Przeciwskazania), które uniemożliwiają pacjentom poddanie się kuracji odmładzającej z użyciem botoksu.

Iniekcje z toksyny botulinowej są polecane przez lekarzy medycyny estetycznej osobom, które chcą wygładzić i zmniejszyć zmarszczki poprzeczne na czole, brodzie i szyi, zmarszczki mimiczne w okolicach oczu i ust oraz bruzdy między brwiami – tzw. lwią zmarszczkę.

Jednak botox stosuje się nie tylko w dermatologii. Pacjentom cierpiącym na nadpotliwość, migreny czy bruksizm również rekomenduje się poddanie się zabiegom z użyciem toksyny.

Baby botoks, czyli mezobotox

Baby botoks, inaczej mezobotoks lub mikrobotoks jest zabiegiem polegającym na śródskórnych iniekcjach mikrokropel rozcieńczonej toksyny botulinowej typu A. W odróżnieniu od klasycznego zabiegu botoksem, podczas mezobotoxu preparat podaje się pod skórę, a nie domięśniowo, dzięki czemu w ciągu jednego zabiegu można ostrzykiwać skórę twarzy i szyi w wielu miejscach. Efektem zabiegu baby botoks jest poprawa wyglądu skóry na czole, okolicy podoczodołowej, policzków i kąta szyjno-podbródkowego.

Co ważne, mezobotox nie unieruchamia mięśni i nie wyłącza mimiki pacjenta w miejscach iniekcji tak, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego zabiegu botoksem. Zabieg baby botoks jest bezpieczny i niemal nie niesie ryzyka skutków ubocznych dla pacjenta. Dlatego, dla wielu pacjentów Kliniki Deamed, baby botoks jest pierwszym wyborem, gdy decydują się na odmładzanie cery z wykorzystaniem botuliny typu A.

Jakie są efekty zabiegu?

Zabiegi z użyciem botoksu, czyli toksyny botulinowej typu A są popularne, gdyż przynoszą szybkie i zadowalające efekty. Zazwyczaj, już po 4-5 dniach widoczne są pierwsze, pozytywne rezultaty zabiegu. Wyraźne wygładzenie zmarszczek mimicznych i bruzd w miejscu podania toksyny uwidacznia się zwykle około 14. dnia po zabiegu.

W przypadku osób młodych terapia z zastosowaniem botoksu przynosi bardzo dobre rezultaty. U osób starszych iniekcje preparatem botoks przynoszą dobre efekty, choć niekiedy zaleca się uzupełnienie terapii odmładzającej innymi zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Stopień poprawy napięcia i wygładzenia skóry w miejscach głębokich bruzd i zmarszczek zależy niekiedy od indywidualnej reakcji mięśni na preparat. Jednak, co najważniejsze – zawsze widać poprawę.

Ważne, aby zabieg odmładzania twarzy botoksem przeprowadzić w renomowanej klinice pod okiem specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Wówczas mamy pewność, że nie pojawią się skutki uboczne po zabiegu, a twarz będzie wyglądała naturalnie.

W Klinice DEAMED zawsze informujemy pacjenta o spodziewanych efektach terapii przeciwzmarszczkowej z użyciem botoksu. W zależności od wieku oraz oczekiwań pacjenta co do rezultatów zabiegu dobieramy odpowiednią i bezpieczną dawkę preparatu.

Jeśli nie jesteś pewna czy kuracja przeciwzmarszczkowa z użyciem botoxu jest dla ciebie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. Zapraszamy na konsultacje z zakresu medycyny estetycznej do naszej Kliniki Deamed.

Dlaczego warto się zdecydować na zabieg botoksem?

Zabiegi odmładzające twarz i szyję z wykorzystaniem botoksu cieszą się popularnością, gdyż:

 1. Są bezpieczne – toksyna botulinowa typu A jest lekiem dopuszczonym do stosowania przez lekarzy na całym świecie.
 2. Skutecznie i szybko wygładzają i redukują zmarszczki mimiczne i bruzdy na twarzy i szyi.
 3. Prawidłowo wykonany zabieg odmładza twarz zachowując jednocześnie jej naturalny wygląd.
 4. Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań i specjalistycznych badań.
 5. Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji.
 6. Jest niemal bezbolesny.
 7. Zabieg można powtarzać bez poważnych skutków ubocznych dla zdrowia.

Jakie są wskazania do stosowania botoksu?

Botoks, czyli toksyna botulinowa zalecana jest pacjentom gabinetów medycyny estetycznej, u których występują widoczne zmarszczki mimiczne oraz bruzdy na twarzy i szyi.

Zabiegi botoksem skutecznie wygładzają i redukują:

 1. Zmarszczki w okolicach oczu (tzw. kurze łapki).
 2. Zmarszczki poprzeczne wokół ust.
 3. Zmarszczki poprzeczne i pionowe na czole.
 4. Zmarszczki królicze nosa.
 5. Zmarszczki wargi górnej (tzw. wargi palacza).
 6. Zmarszczki brody.
 7. Bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka).
 8. Zmarszczki nosa.

Ponadto, iniekcje z toksyny botulinowej stosuje się dla:

 1. Uniesienia opadających powiek.
 2. Uniesienia opadających kącików ust.
 3. Leczenia bruksizmu.
 4. Korekcji „uśmiechu dziąsłowego”.
 5. Leczenia nadpotliwości.

Jakie są przeciwwskazania?

  Przeciwskazaniem do terapii przeciwzmarszczkowej botoksem są:

  1. Zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego.
  2. Nadwrażliwość na składniki preparatu.
  3. Stosowanie niektórych leków.
  4. Zaburzenia krzepnięcia krwi.
  5. Ciąża i okres karmienia piersią.
  6. Miejscowe infekcje skóry.

Botox vs kwas hialuronowy ?

Wiele osób zadaje pytanie – czy wybrać wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, czy może wygładzić zmarszczki botoksem? Specjaliści medycyny estetycznej zwykle są zgodni, że botoks świetnie się sprawdzi w redukcji zmarszczek mimicznych i bruzd, a kwas hialuronowy będzie dobrym dopełnieniem pozytywnych efektów toksyny botulinowej.

Iniekcje kwasem hialuronowym stosuje się w sytuacjach, gdy proces starzenia się skóry jest bardziej zaawansowany, a problemem pacjenta nie są jedynie zmarszczki mimiczne. Hialuronian jest szeroko stosowany do korygowania defektów skóry dojrzałej, które powstały w wyniku starzenia się skóry lub działania promieni UV.

Jeśli nie jesteś pewna, który zabieg będzie najkorzystniejszy dla ciebie, zapraszamy do kontaktu z lekarzami medycyny estetycznej dr n. med.Maria Agnieszka Zegadło-Mylik.

Czy należy specjalnie przygotować się do zabiegu?

Zabieg botoksu nie wymaga specjalnych przygotować. Zaleca się jedynie, aby na 3 dni przed zabiegiem nie zażywać aspiryny i leków rozrzedzających krew.

Czy zabieg jest bolesny?

Wykorzystując bardzo cienką igłę specjalista ostrzykuje określony obszar zabiegowy małymi dawkami preparatu. Możliwe jest odczuwanie lekkich ukłuć. Zabieg ostrzykiwania botoxem jest niemal bezbolesny, jednak u osób szczególnie wrażliwych na ból może być zastosowane miejscowe znieczulenie. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut.

Zadzwoń do nas aby się umówić +48 884 877 779