• UMÓW SIĘ: +48 884 877 779, +48 793 73 76 76, klinika@deamed.pl
  • Chcesz umówić się na zabieg?

    Zadzwoń do nas aby umówić dogodny termin +48 793 73 76 76

Na czym polega i czemu służy zabieg?

Z biegiem skóra lat staje się wiotka, wysuszona i pojawiają się na niej zmarszczki i bruzdy, początkowo delikatne, a następnie coraz bardziej widoczne, ponadto dochodzi do utraty objętości ust i policzków. Dzieje się tak dlatego, gdyż degradacji ulegają włókna kolagenowe oraz ubywa kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, od którego zależy jej nawilżenie i jędrność. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników, jednak wspomniany jego ubytek następujący z wiekiem doprowadza do wiotczenia skóry i powstania bruzd „marionetki” (linijne zagłębienie od kącików ust w dół do linii podbródka), pogłębienia bruzdy nosowo-wargowej (linijne zagłębienie od skrzydełek nosa do kątów ust), tzw. doliny łez (zagłębienia od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, tak jak płyną łzy), zapadnięcia skóry poniżej kości policzkowych oraz zmniejszenia objętości warg. Daje to efekt smutnej i starzejącej się twarzy.
Iniekcja preparatu zawierającego naturalny kwas hialuronowy powoduje zatrzymanie tego procesu, nawilża skórę, wypełnia zmarszczki oraz pobudza procesy regeneracyjne skóry poprzez stymulacje do produkcji kolagenu. To oznacza, że nawet po wchłonięciu preparatu skóra ma korzystniejszy wygląd.

Czy do zbaiegu trzeba się szczególnie przygotować?

Zabieg nie wymaga przygotowania. Na godzinę przed zabiegiem miejsca które mają być poddane zabiegowi smarujemy kremem ze środkiem znieczulającym, dzięki czemu jest on niebolesny.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się bruzdy wymagające korekty, dające obraz starzejącej się twarzy:

  • bruzdy spoczynkowe w okolicy oczu,
  • dolina łez
  • bruzdy „marionetki”
  • pogłębienie bruzdy nosowo-wargowej
  • tzw. „bruzdy palacza” wokół ust
  • modelowanie owalu twarzy
  • korekcja i powiększenie ust

Jak wygląda sam zabieg?

Preparaty służące do wypełniania zmarszczek mają postać przezroczystego, bardzo plastycznego żelu. Podaje się je przy pomocy bardzo cienkich igieł lub kaniul wzdłuż przebiegu bruzdy. Daje to bardzo naturalny efekt wypełnienia. Po wstrzyknięciu preparat wiąże dodatkowo wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio rozmasowany w skórze. Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Widoczne są również punkty wkłucia igły w skórę, dodatkowo dotykiem można wyczuć stwardnienie skóry, z powodu obecności świeżo podanego preparatu i obrzęku skóry. Bezpośrednio w trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się krwiaki w miejscu wkłucia igły. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni.

Jakie są zauważalne efekty zabiegu i kiedy można się ich spodziewać?

Rezultat jest widoczny bezpośrednio po zakończeniu zabiegu,spłycenie bruzdy i wygładzenie skóry. Zabieg odmładza twarz i nadaje jej bardziej pogodny, wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę oraz stymuluje produkcję kolagenu efekt jest jeszcze wyraźniejszy po 3-4 tygodniach. Wtedy to wyznaczany jest termin kontroli, podczas której podejmuje się decyzję o zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne bruzdy są głębokie. Takie zmiany raczej koryguje się etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodaje brakującą objętość. Nie należy usilnie spłycać ich przy pierwszym zabiegu. Kolejną kontrolę wyznacza się znów po 3-4 tygodniach.
Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia . Efekt wygładzenia zmarszczek utrzymuje się przez około 9–12 miesięcy. Po tym okresie dochodzi do stopniowej degradacji wypełniacza i zalecane jest powtórzenie zabiegu w celu utrzymania odpowiedniego efektu. Pacjentom przed 45 rokiem życia zazwyczaj wystarcza jeden zabieg z użyciem od 1 do 2 ml kwasu hialuronowego. W starszym wieku, gdy bruzdy są głębsze, zazwyczaj efekt satysfakcjonujący uzyskiwany jest po drugim zabiegu.

Czy są szczególne zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu, przez kilka dni należy smarować skórę 2 razy dziennie kremem kojącym, np. Cicalfate, Sensicure, jednocześnie masując okolicę, gdzie został podany preparat. Jeżeli po zabiegu pojawiły się
siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie, np. Auriderm, Ortholan Vein, Lioton 1000, Reparil. Ponadto powinno się stosować ochronę przeciwsłoneczną oraz unikać nagrzewania (np. sauny). Dodatkowo ważne jest stosowanie kosmetykow z antyoksydantami takimi jak witamina C, witamina E, flawonoidy, kwas ferulowy, floretyna. Warto stosować również preparaty doustne zawierające witaminę C, witaminę E, koenzym Q10 i flawonoidy z pestek winogron. Bardzo ważne jest unikanie palenia papierosów i alkoholu,gdyż przyspieszają proces starzenia i utratę uzyskanych wyników. Warto również zaplanować zabiegi rewitalizujące skórę, takie jak pilingi medyczne i mezoterapia.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy.
  • choroba autoimmunologiczna w wywiadzie.
  • skłonność do tworzenia przerośniętych blizn.
  • obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami.
  • aktywna infekcja wirusem opryszczki.
  • kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
  • młodzież poniżej 18 roku życia.
  • przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi w tym samym obszarze

Jakimi zabiegami mogę uzupełnić terapię dla osiągnięcia lepszych efektów?

Po zastosowaniu wypełnienia kwasem hialuronowym warto kontynuować terapię stymulującą skórę, czyli tzw. rewitalizację skóry. Najlepiej kontynuować serię pilingów medycznych (piling kwasem pirogronowym, kwasem glikolowo-salicylowym, glikolowym, ferulowym), na przemian z mezoterapią nieusieciowanym kwasem hialuronowym lub koktajlami rewitalizującymi (CytoCare, StretchCare, NCTF, NCTF HA). Pilingi medyczne i mezoterapia powinny być zastosowane kilkakrotnie w odstępach co 2-4 tygodnie. Można również wykonać intensywny zabieg regenerujący osoczem bogatopłytkowym REGENERIS. Przed planowanym zabiegiem wypełnienia bruzd warto zastosować odmładzający zabieg laserowy laserem frakcyjnym Palomar Lux 1540 lub laserem frakcyjnym CO2, zabieg fotoodmładzania głowicą laserową MaxG lub ujędrniania skóry zabiegiem z użyciem głowicy Deep IR.

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg może wykonywać tylko lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia, zakończone uzyskaniem certyfikatów.

Zadzwoń do nas aby się umówić +48 793 73 76 76